Akne so najhujši strah vsakogar! Te grde zice se lahko pojavijo čez noč, le da se počutite nerodno. Mozolji se lahko pojavijo skoraj kadar koli v vašem življenju in vas lahko preganjajo nekaj dni. Čeprav lahko domača pravna sredstva nudijo začasno olajšanje, obstaja velika verjetnost, da se bodo vrnila k vam. Torej, kakšni so vzroki za mozolje? Zakaj je vaše telo bolj dovzetno za mozolje kot druga? Ta članek vas lahko vodi do vseh podrobnosti, ki jih morate vedeti o glavnih vzrokih aken, skupaj s podrobno razlago.
Kaj povzroča akne?
Akne so stanje kože, pri katerem je prizadeto območje prekrito z eno ali več z gnojnimi zicami. Akne nastanejo zaradi zamašenih kožnih por zaradi olja, umazanije ali celo bakterijske invazije. Lahko se pojavijo na obrazu, hrbtu, prsih in celo ramenih. Hitro se naučimo glavnih vzrokov za akne in mozolje ter njihova hitra zdravila:
1. Hormonske spremembe v vzrokih za mozolje:
Nihanja v hormonih so eden glavnih vzrokov za mozolje. Hormonsko neravnovesje med menstrualnim ciklusom ali puberteto lahko sprosti veliko število androgenov, kar vodi do cističnih aken na bradi, vratu in obrazu.
Kako zdraviti:
- O svojem stanju se pogovorite z zdravnikom.
- Opravite temeljito diagnozo in upoštevajte ustrezna zdravila.
- Jejte zdravo in hranljivo prehrano, da se spopadete z zdravljenjem.
2. Prekomerna proizvodnja sebuma:
Drugi glavni razlog za nastanek mozoljev je proizvodnja presežka sebuma. Pod kožo so prisotne lojnice, ki proizvajajo sebum, ki maže kožo in lase. Ko se žleze preveč aktivirajo, lahko presežek sebuma blokira pore na koži in povzroči mozolje.
Kako zdraviti:
- Umijte si obraz z blagim čistilom dvakrat ali trikrat na dan.
- Pijte veliko vode, da uravnovesite oljnatost.
- Ne uporabljajte močnih vlažilnih krem ali krem, saj ti dodatno poškodujejo pore.
3. Odmrla koža:
Naša koža nenehno odstranjuje stare celice, da se umakne novi rasti. Včasih se odmrle celice ujamejo v kožne pore in povzročijo mozolje. Presežek olja lahko poslabša situacijo, saj zadrži odmrlo kožo vezano na pore in je ne pusti oditi. To je še en razlog za mozolje na telesu.
Kako zdraviti:
- Piling kože vsaj enkrat na teden z blagim pilingom.
- Naj bo vaša koža brez odvečne maščobe in olja.
- Kožo napolnite z lahkim vlažilcem.
4. Bakterijske okužbe:
Bakterijska okužba je glavni vzrok aken. Naša koža je vedno okužena z nekaterimi neškodljivimi bakterijami, kot je Propionibacterium acnes. Vendar pa se v določenih pogojih, ko koža proizvaja odvečno maščobo, bakterije začnejo razmnoževati in povzročijo vnetje kože. Povzroča celo okužbe, kar povzroči nastanek gnojnih središč v vaših zicih.
Kako zdraviti:
- Za čiščenje obraza uporabite antibakterijsko čistilo.
- Uporaba kreme na osnovi limone ali neema lahko prepreči nadaljnje okužbe na koži.
- Za uničenje bakterij in izsušitev mozoljev lahko uporabite tudi kremo s salicilno kislino.
5. Kvasne okužbe v vzrokih mozoljev:
Drug razlog za akne je lahko tudi glivična okužba. Mnogi ljudje imajo alergije na kvas, ki se lahko sprožijo zaradi hrane in pijače. Gliva vstopi v vaše lasne mešičke in jih začne okuževati. To vodi do srbečih, okroglih in rdečih mozoljev po obrazu in telesu.
Kako zdraviti:
- Izogibajte se živilom, ki vsebujejo kvas, kot so kruh ali pecivo.
- Namesto sintetičnih tkanin raje nosite bombažna oblačila.
- Recite ne mastnim izdelkom in kremam, saj povečuje rast kvasovk.
- Za zmanjšanje okužb uporabite izdelke za zatiranje znoja.
6. Občutljivost na testosteron:
Eden glavnih vzrokov aken na obrazu je lahko povečana raven testosterona v telesu. Nenadna črpanje “moških” hormonov, kot so androgeni, je povezano z mozoljnimi tvorbami. Lahko aktivirajo žleze lojnice in proizvajajo presežek sebuma. To povečuje tveganje za blokiranje por in posledično nastanek aken.
Kako zdraviti:
- Opravite temeljit zdravniški pregled, da ugotovite vzroke aken.
- Poiščite ustrezna zdravila za nadzor proizvodnje.
- Posvetujte se z zdravnikom, da ugotovite, kako v prihodnosti zmanjšati ta tveganja.
7. Prehranski dejavniki:
Prehrana je eden najpogostejših vzrokov za mozolje na obrazu. Če si privoščite bogato, mastno ali hitro hrano, lahko telo kopiči odvečno maščobo, kar kaže tudi na njen učinek na kožo. Če uživate odvečno pečeno hrano, sladke dobrote lahko tudi zamašijo črevo in ga napolnijo s toksini. V nekaterih primerih lahko mleko ali mlečni izdelki sprožijo tudi akne zaradi hormonov, ki jih vsebujejo.
Kako zdraviti:
- Jejte hranljivo prehrano.
- Izogibajte se uživanju hitre hrane ali smeti.
- Namesto tega izberite zdrave prigrizke, kot so sadje ali oreški.
- Vodite dnevnik hrane, da odstranite živila, ki sprožijo akne.
8. Zdravstvena stanja:
Nekatera zdravstvena stanja, na primer sindrom policističnih jajčnikov, lahko povzročijo tudi akne. Takšna stanja so običajno kronična in jih je težko zdraviti. Edini način za spopadanje s kroničnimi aknami je obvladovanje z domačimi sredstvi, ki povzročajo mozolje, in lokalnimi aplikacijami. Za zmanjšanje resnosti se lahko celo obrnete na zdravnika.
Kako zdraviti:
- Opravite analizo, da odkrijete osnovno zdravstveno stanje.
- Za vzdrževanje stanja uporabite sorodna zdravila.
- Upoštevanje pravilne prehrane in režima nege kože vam lahko pomaga pri obvladovanju.
9. Skupna raba osebnih predmetov:
Posredni razlog za akne na obrazu je deljenje brisač ali orodij za ličenje. Gnoj, napolnjen z bakterijami, je lahko precej nalezljiv in se zlahka širi od osebe do osebe. Bakterija se pripne na predmete in pri uporabi na čistem obrazu zlahka prodre v pore kože. To je eden glavnih vzrokov za akne.
Kako zdraviti:
- Izogibajte se skupni rabi osebnih predmetov.
- Pred uporabo brisače, krtače in orodje očistite.
- Za pranje oblačil uporabite toplo vodo, da uničite bakterije.
Kakšna živila povzročajo akne?
Če se sprašujete, kaj povzroča mozolje na obrazu in telesu, je lahko tudi eden izmed glavnih razlogov vaša hrana. Številna živila lahko v hipu sprožijo akne, zato se jim je treba izogibati.
Tu je seznam najslabših in najboljših živil, ki povzročajo akne:
Reci NE:
- Mleko
- Sir
- Sladkorna hrana
- Pečene dobrote
- Hitra hrana
- Konzervirana in predelana hrana
Recite DA:
- Živila, bogata s cinkom, kot so cela zrna, oreški
- Zeleni čaj
- Zelišča
- Začimbe, kot je kurkuma
- Omega-3-maščobne kisline, kot so losos, avokado
- Živila z vitaminom A, kot so korenje, buče
- Živila z vitaminom E, kot so arašidi, brokoli
- Listnata zelenjava
- Sveže sadje in jagode
- Probiotiki
Upamo, da vam je ta članek pomagal spoznati vzroke mozoljev na obrazu, skupaj s tem, kaj hrana povzroča mozolje. Mozolji se lahko pojavijo pri vsakomur in lahko v hipu izgubite zaupanje. Vendar pa niso neozdravljivi in vam jih ni treba živeti do konca življenja. Spoznavanje vzroka za akne vam lahko pomaga pri pravilnem zdravljenju. Če je potrebno, se o svoji težavi pogovorite z zdravnikom.