Kalčki so v zadnjem času zaradi zdravstvenih koristi vse bolj priljubljeni med ljubitelji zdravja. Poklijana živila so polna hranil, zato so vsakogar prva izbira pri osebi, ki poskuša shujšati ali ostati zdrava. Kalčki so napolnjeni z več mikrohranili, beljakovinami, encimi, vlakninami in skromnimi kalorijami, kar jim daje ime hranilna sila.
Postopek kalitve kalčkov jih obogati s hranili. Poleg tega je v vašo prehrano enostavno vključiti kalčke, kar vam pomaga tudi pri omejevanju prenajedanja. V tem članku vam predstavljamo več prednosti kalčkov.
Različne vrste kalčkov:
Na trgu so na voljo različne vrste kalčkov, nekatere od običajnih pa so:
- Grah in fižolovi kalčki: zeleni grah, fižol garbanzo, fižol mung, soja, črni in fižol, leča.
- Listni in zelenjavni poganjki: brokoli, kalčki piskavice, gorčična zrna, kalčki redkve.
- Kaljena zrna: rjavi riž, kvinoja, kalčki amaranta, oves, ajda.
- Kalčki semen in oreščkov: kalčki sončničnih semen, bučna semena, mandljeva, semena redkvice.
Hranilna dejstva kalčkov:
Obstaja na voljo toliko vrst kalčkov. Čeprav vsi ponujajo skoraj podobno prehrano, ima vsaka svoj poseben nabor hranil, ki nam jih dajejo. Kalčki so na splošno odličen vir:
- Kalij.
- Kalcij.
- Folati.
- Magnezij.
- Beta-karoten.
- Vitamin K.
Kar zadeva hranila, prisotna v vseh vrstah kalčkov, je tu nekaj podrobnosti:
- Mung fižol: Beljakovine, vlakna, vitamini A in C.
- Kalčki lucerne: Vitamini A, B, C, E in K.
- Poganjki leče: Beljakovine.
- Brstični ohrovt: Najbogatejši viri vitamina K, C, antioksidantov, kalija.
Prednosti vsakodnevnega uživanja kalčkov:
Ob vseh podatkih o prehranskem profilu kalčkov ni čudno, da kalčki veljajo za hranilne elektrarne. Pojdimo skozi naslednji razdelek, ki vam pomaga razumeti prednosti uživanja kalčkov in kako jih lahko vključite v svojo dnevno prehrano.
1. Uravnava krvni tlak:
Kalčki veljajo za prehransko živilo in so najbolj ekonomična možnost, ki vam prinaša tone koristi. Največjo koncentracijo beljakovin, mineralov, encimov, antioksidantov, proti rakotvornih snovi, vitaminov in mineralov najdemo v fazi kaljenja semen. Poleg tega so kalčki dokazali svojo sposobnost zniževanja krvnega tlaka s pomočjo antioksidanta, imenovanega glukorafanin.
2. Pomaga povečati hemoglobin:
Eden od pomembnih razlogov za znižanje ravni hemoglobina je pomanjkanje folne kisline. Folna kislina ima pomembno vlogo pri tvorbi rdečih krvnih celic in je vitamin B-kompleksa. Zato bo redno uživanje kalčkov vašemu telesu pomagalo povečati raven hemoglobina, saj so bogati viri folne kisline. Torej, če iščete stroškovno učinkovit, zdrav in naraven način za povečanje hemoglobina v telesu, poskusite jesti kalčke čim pogosteje.
3. Koristno za zdravje srca:
Po študijah na živalih imajo kalčki čičerike nižje ravni slabega holesterola in s tem ščitijo vaše srce. Poleg tega dodatno prispevajo k zdravju srca in ožilja z izboljšanjem maščobnih sprememb v aorti s pomočjo fitoestrogenov, prisotnih v kalčkih čičerike.
Kalčki brokolija so še ena alternativa za izboljšanje zdravja srca s pomočjo antioksidativne spojine, imenovane glukorafanin (1).
Čeprav so potrebne dodatne raziskave, lahko kalčki pomagajo preprečiti stanje, imenovano ateroskleroza, tako da izboljšajo zdravje krvnih žil s pomočjo spojine, imenovane sulforafan (2).
4. Pomaga pri hujšanju:
Ko želimo shujšati, poskusimo veliko stvari. Toda kalčki so lahko enostavna, stroškovno učinkovita, enostavna za izdelavo in z beljakovinami bogata rešitev za hujšanje. Zaradi velike količine vlaknin in manj kalorij je to ustrezna rešitev za ljudi vseh starosti. Poleg tega bo poraba sklede kalčkov pripomogla k omejevanju apetita, saj se boste za dolgo časa počutili sito, zato boste hitro shujšali.
5. Zdravilo za anemijo:
Anemija je ena izmed pogostih težav, s katerimi se srečujemo mnogi od nas. Poganjki z vitaminom C v izobilju, na primer brstični ohrovt, izboljšajo absorpcijo železa v telesu. Izboljšanje absorpcije železa pomaga pri zdravljenju anemije (3). To je razlog, zakaj se uživanje kalčkov priporoča tistim, ki so slabokrvni.
6. Izboljša vaše prebavno zdravje:
Po številnih študijah postopek kalitve poveča vsebnost beljakovin in vlaknin, zaradi česar so odlična izbira za zdravo prebavo (4). Poleg tega kalčki brokolija s svojimi antioksidativnimi lastnostmi ščitijo človeško sluznico debelega črevesa pred škodljivimi učinki oksidativnega stresa (5). Kalčki brokolija povzročajo tudi različne antioksidativne encime, ki ščitijo prebavila s pomočjo spojine sulforafana.
7. Koristno za oči:
Kalčki pomagajo izboljšati vid in zdravje semenčic, saj so bogati viri vitamina A. Ta vitamin pomaga tudi pri vzdrževanju telesa in razvoju možganov. Poleg tega je prikazano, da uživanje kalčkov preprečuje nastanek katarakte in regeneracijo mišic.
Lutein in zeaksantin sta močna antioksidanta, ki pomagata okrepiti zdravje vida in sta v velikem številu prisotna v brstičnem ohrovtu (6). Ti antioksidanti tudi pomagajo zmanjšati tveganje starostne degeneracije makule.
8. Lahko okrepi imunski sistem:
Brstični ohrovt in brokoli spadajo v kategorijo križnic, ki spodbujajo boljše delovanje imunskega sistema, saj so bogati z antioksidanti. Ti kalčki spodbujajo signalizacijo membranskih celic in vzdržujejo pravilno delovanje celic, ker ti kalčki vsebujejo holin (7). Poleg tega brstični ohrovt pomaga tudi pri preprečevanju in zdravljenju bolezni, saj vsebuje velike količine vitamina C (8).
9. Pridobivanje mišic:
Kalčki bi lahko izgledali drobni, vendar bi zaradi impresivnih količin vlaknin, folatov, vitamina C in kalija postali vaš najboljši prijatelj, še posebej, če želite pridobiti mišično maso. Poleg tega uživanje kalčkov in zelenjave iz brassice pomaga pri črpanju mišične mase, saj so bogate z glukozinolati.
10. Zmanjšajte kislost:
Kalčki so lahko odlična možnost za zmanjšanje kislosti v telesu, saj so zelo bazični in so zato dobri za delovanje prebavnega sistema. Poleg tega pomagajo zmanjšati želodčno kislino, ker imajo naravno nizko vsebnost maščob in sladkorja. Nekatera semena, ki jih lahko vključite za kalitev, ki zmanjšuje kislost, so fižol, leča, bučna semena, lanena semena, mandlji, sončnična semena in sezamova semena.
11. Rast las:
Kalčki imajo razumno količino vitamina C, ki spodbuja rast las in učinkovito preprečuje številne bolezni las, kot je alopecija. Kremen je še en mineral, ki je obilno na voljo v kalčkih, razen vitaminov in mineralov. Zagotovo so kalčki, kot je lucerna, upočasnili izpadanje las in ustavili plešavost zaradi vsebnosti silicijevega dioksida. Poleg tega prispeva k ponovni rasti las, zaradi česar so močnejši in daljši.
12. Lahko prepreči prezgodnje staranje:
Kalčki imajo velike količine beta-karotena, pretvorjenega v retinol, pomaga pri proizvodnji kolagena, ki ima lastnosti proti staranju. Zato je retinol sestavni del izdelkov proti staranju kože. Zato lahko z ohrovtom, kot je brstični ohrovt, dlje ostanete brez gub.
13. Ohranja prhljaj v zalivu:
Nezdravo lasišče je lahko gnezdišče za rast gliv, ki lahko povzročijo prhljaj, srbenje in luskasto lasišče. To lahko povzroči izpadanje las, ker odstrani zdrave lasne mešičke. Protiglivične lastnosti selena v kalčkih preprečujejo srbeče lasišče in zadržujejo prhljaj.
14. Ohranja lasišče in lase hidrirano:
Minerali v kalčkih pomagajo ohraniti naravno ravnovesje vlažnosti lasišča in pomagajo pri zdravljenju številnih težav z lasmi. Pomaga pri prenosu kisika iz krvnega obtoka v korenine las in lasišče ravno zaradi železa, ki je prisoten v kalčkih. V kalčkih so tudi visoke ravni cinka, ki so potrebne za proizvodnjo sebuma in obnavljanje celic, s čimer ohranjate lase in lasišče hidrirano.
15. Izboljša teksturo kože:
Zdravje našega prebavnega sistema se odraža na naši koži. Zato, da bo vaša koža lepša in sijoča, morate začeti jesti zdravo hrano. Porast kalčkov ima manj kalorij in je bogat vir hranil, ki zdravo negujejo vaše telo, zaradi česar je učinek viden na vaši površini.
16. Zmanjša vnetje:
Kalčki fižola in brstični ohrovt imajo protivnetne spojine, ki zmanjšujejo tveganje za kronične bolezni. Poleg tega bo redno uživanje kalčkov pomagalo znižati raven holesterola v telesu z vitalnimi antioksidanti, imenovanimi izoflavoni. Prav tako pomagajo zmanjšati mišične krče in znižati krvni tlak zaradi znatnih količin biološko razpoložljivega kalija.
Kako jesti kalčke:
Priprava jedi s kalčki je stroškovno učinkovita in razmeroma preprosta. Čeprav priprava ne traja več kot dve minuti, boste morali semena namočiti dan prej.
Postopek kalitve:
- Izberite svoje najljubše zrnje ali stročnice in jih skodelico postavite v skledo.
- V posodo nalijte vodo, dokler se semena temeljito ne prepojijo.
- Posodo pokrijemo in pustimo namočeno čez noč.
- Naslednji dan zjutraj odcedite vodo in posodo pokrijte s tanko bombažno krpo.
- Zvečer spet sperite in odcedite vodo iz stročnic ali zrn.
- Enak postopek ponovite še en dan.
- Iz semen ali stročnic boste prišli belorepi. To pomeni, da so vaši kalčki pripravljeni.
- Te kalčke lahko uporabite v solatah, curryju, juhah, omleti itd.
Neželeni učinki kalčkov:
V zgornjem razdelku smo preučili vse prednosti uživanja kalčkov. Kaj pa stranski učinki?
- Možnost zastrupitve s hrano je edini znani stranski učinek kalčkov. Zato, preden jih jeste, poskrbite, da boste ohrovt pravilno skuhali.
- Obstaja možnost, da bodo ljudje po zaužitju surovih kalčkov doživeli kislost. V tem primeru jih skuhajte in dodajte v hrano.
Kalčki so hranljiva, močna, a preprosta živila, ki ponujajo koristi, ki zahtevajo malo potrpljenja. Čeprav so koristi precej visoke, pazite na rast bakterij, ki lahko povzročijo zastrupitev s hrano. Ob ustreznih ukrepih lahko izkoristite vse koristi, ne da bi se spopadli s škodljivimi učinki. Ne pozabite nam sporočiti, če vam je bil članek v pomoč!
Zavrnitev odgovornosti: Podatki v tem članku temeljijo na raziskavah in ne nadomeščajo strokovnih nasvetov. Priporočljivo je, da se pred začetkom spreminjanja prehrane posvetujete z dietetikom.
Pogosta vprašanja:
1. Ali je varno uživati surove kalčke?
Odgovor: Kalčki lahko predstavljajo tveganje za nastanek bolezni, ki se prenašajo s hrano, kar je verjetno v kateri koli surovi ali rahlo kuhani hrani. To je zato, ker so vlažni, topli pogoji rasti kalčkov lahko mesto za rast bakterij.
2. Kako lahko kalčke vključite v svojo prehrano?
Odgovor: Dodajanje kalčkov v vašo prehrano je zelo preprosto in hitro. Najprej jih lahko za zajtrk potresete v omleto. Nato lahko pripravite hranljiv smoothie z mešanjem nekaj kalčkov.
3. Ali so vreli kalčki potrebni in kdaj jih lahko jeste?
Odgovor: Vreli kalčki preprečujejo možnost zastrupitve s hrano z ubijanjem škodljivih bakterij. Kalčke lahko uživate kadar koli v dnevu, bodisi za zajtrk ali kot prigrizek.