Grenka buča ali grenka melona (momordecica charantia) je cvetoča trta, ki je znana po intenzivno grenkih plodovih. Znana je tudi pod imenom karela. Grenka buča za sladkorno bolezen je znana po svojem hipolipidemičnem delovanju in je tudi pomemben antidiabetik (1). Je naravno zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni in velja za eno najbolj obetavnih rastlin za sladkorno bolezen. Plodovi vsebujejo velike količine vitamina A, vitamina C, vitamina E, vitamina B9 (folata, pa tudi vitaminov B1, B2 in B3).
Grenka melona za sladkorno bolezen:
Grenka buča je rastlina, ki je bogata s hranili in lahko pomaga pri zdravljenju več bolezni. Vsebuje številne minerale in je bogata tudi s prehranskimi vlakninami. Grenka buča za bolnike s sladkorno boleznijo pomaga pri zdravljenju sladkorne bolezni in odložitvi poznih zapletov sladkorne bolezni. Zdravstvena moč sladkorne bolezni je odgovorna za hipoglikemično aktivnost. Lahko se uporablja kot adjuvans za alopatsko zdravljenje sladkorne bolezni. Sladkorna bolezen je sladkorna bolezen tipa 1, pri kateri trebušna slinavka ne more proizvajati insulina. Pri sladkorni bolezni tipa 2 je krvni sladkor visok in ga telo ne more pretvoriti v energijo.
Študije kažejo, da je karela za uravnavanje sladkorja učinkovita in lahko pri sladkorni bolezni tipa 2 zniža raven sladkorja v krvi in A1c. Grenka buča vsebuje polipeptid-p, ki je insulinu podobna spojina in lahko naravno nadzoruje sladkorno bolezen. Te snovi delujejo skupaj ali posamično in pomagajo znižati raven sladkorja v krvi.
Karela sok je odličen za diabetike. Zaenkrat študije ne kažejo nobenih dokazov, da bi grenka melona pomembno vplivala na raven A1C ali raven glukoze v plazmi na tešče. Izvlečki grenke melone lahko celo ubijejo nekatere rakave celice. Tradicionalno se uporablja za zdravljenje hiperlipidemije, mikrobnih okužb, prebavnih motenj in menstrualnih težav. (2)
Kako uporabljati grenko bučo pri sladkorni bolezni:
1. Grenka buča kot sok:
- Sladko grenko bučo lahko uživamo pri sladkorni bolezni.
2. Grenka buča v prahu:
- Dodajte 1 čajno žličko praška v skodelico vode in pustite vreti 20 minut.
- To je koristno za sladkorno bolezen: grenka buča vsebuje polipeptid P, ki posnema insulin.
- Karela v prahu za sladkorno bolezen znižuje raven sladkorja v krvi pri bolnikih s sladkorno boleznijo.
- Odpravlja tudi akne, kožne okužbe in madeže.
3. Grenka buča kot dodatek:
- Grenka buča se pogosto uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni. Na voljo so v obliki tablet.
4. Prehrana:
- Grenko bučo lahko dodamo naši redni prehrani, kosilu in večerji z recepti grenke melone za sladkorno bolezen.
Koliko odmerek?
- V idealnem primeru bi bila idealna ena skodelica soka grenke buče.
Za diabetike:
Grenka melona za odmerjanje sladkorne bolezni:
- 50-100 ml enkrat na dan ALI
- 900 mg trikrat na dan.
Druge prednosti grenke buče:
- Grenka buča čisti kri, protimikrobne in antioksidativne lastnosti v soku pa pomagajo pri zdravljenju kožnih težav, krvnih motenj, odstranjevanju toksinov iz krvi in njenem čiščenju. Prav tako izboljša prekrvavitev.
- Indijska grenka melona je bogata z vitaminom C, ki je pomembno mikrohranilo pri preprečevanju bolezni, celjenju ran in tvorbi kosti (3)
- Karela za hujšanje: uživanje ali pitje soka grenke bučke szavira jetra pri izločanju žolčnih kislin, ki so bistvene za presnovo maščob v telesu (4).
- Zdravi mačka in čisti jetra. Čaj iz grenke buče, zeliščni dodatek grenke melone, nastane z infundiranjem posušenih rezin grenčine v vodi.
- Krepi imunski sistem: grenka buča je izredno bogat vir vitamina C, ki pomaga krepiti imuniteto, spodbuja imunski sistem in pomaga pri prebavi (5).
- Odlično za oči (6).
- Lahko ima lastnosti za boj proti raku (7).
- Lahko zniža raven holesterola (8).
- Grenka buča pri ledvičnih kamnih: Izvleček grenčice deluje zaščitno na ledvice pri sladkorni bolezni. Grenka buča naravno razgrajuje ledvične kamne.
- Grenka buča pri zaprtju pomaga pri lajšanju zaprtja in poravna želodec.
- Grenka buča za ekcem je zelo učinkovita pri zdravljenju kožnih bolezni, kot je ekcem.
Stranski učinki grenke melone:
Naslednji neželeni učinki se lahko pojavijo, če grenkobo porabite več kot priporočena količina:
- Driska in bolečine v trebuhu (neželeni učinki grenkovega soka pri sladkorni bolezni) (9).
- Vročina, glavobol in koma (s prekomerno porabo semen).
- Nizek krvni sladkor se lahko poslabša in povzroči hipoglikemijo.
- Grenke buče se morajo nosečnice najbolje izogibati, saj lahko povzročijo krvavitev iz nožnice, popadke, splav.
- Grenka buča naj bi imela zmerne interakcije z nekaterimi zdravili, zato se je varneje posvetovati z zdravnikom in se izogniti prekomerni porabi.
Ljudje grenke hrane ne marajo mnogi, tako je tudi z grenkobo. To najbolj zdravo zelenjavo v živilskem kraljestvu očitno osvetljuje druga zelenjava in je potisnjena navzdol na seznam užitnih izdelkov. Ljudje se morajo zavedati, da je ta zelenjava polna antioksidantov, vitaminov in mineralov. Obstaja več načinov, kako lahko to zelenjavo zaužijemo za sladkorno bolezen in splošno zdravje – v obliki kislih kumaric, zelenjave ali kot sok. Poleg prednosti grenkih bučk pri sladkorni bolezni ima ta nezahtevna zelenjava še veliko koristi in si je ne more privoščiti!
Zavrnitev odgovornosti:
- Čeprav je sladkorno bolezen mogoče zdraviti z grenkobo, je nujno, da poiščete pomoč zdravstvenega delavca, preden se lotite zdravljenja. Bolje je, da poiščete njihov nasvet, preden dopolnite z grenkobo, samo v primeru, da imate kakšno osnovno zdravstveno stanje.
Pogosto zastavljena vprašanja in odgovori:
1. Je grenka buča dobra za nosečnice?
Čeprav je grenka bučka polna hranil in antioksidantov, je nosečnicam zaradi vpliva na raven sladkorja v krvi ni priporočljivo uživati. Lahko povzroči škodljiv učinek, saj vodi v prezgodnji porod, popadke, krvavitve, mrtvorojenost in celo splav. Pred zaužitjem grenčine med nosečnostjo je bolje, da se posvetujete z ginekologom ali zdravnikom.
2. Ali lahko bolnik s sladkorno boleznijo jemlje grenko bučo pri jemanju insulina?
V takih primerih je bolje, da se posvetujete z zdravnikom, saj lahko ob sočasnem jemanju sladkorja raven sladkorja zelo nizko, kar lahko povzroči dodatne zaplete. Lahko povzroči hipoglikemijo, zato je varneje upoštevati nasvet zdravnika.
3. Kako narediti sok Karela?
Postopek:
- Z ostrim nožem olupimo grenko bučko in jo narežemo na rezine.
- Ko končate, odstranite meso od znotraj skupaj s semeni zelenjave.
- Zdaj vzemite grenkobo in jih narežite na drobne koščke.
- Kosi grenke bučke namočite v hladni vodi 30 minut.
- Vse skupaj zmešajte v sokovniku. Dodajte žličko soli in limonin sok.
- Sestavine dobro premešajte. V primeru, da je pijača preveč grenka, ji dodajte nekaj medu ali drobtine.
- Ščepec črnega popra in ingverja bosta pripomogla tudi k zmanjšanju grenkobe, da bo postala bolj okusna.